"... z ciemności człowiek wychodzi, gdy się rodzi i w ciemność wkracza, gdy umiera."
Pierwszym, co rzuca się w oczy i w głowę, jest styl i narracja. Ma w sobie stonowaną magię. Drugim plusem jest atmosfera. Trzecim - sama historia.
Nawet nie przeszkadzały mi tu zbytnio "wioskowe klimaty", za którymi nie przepadam.
Polecam - historia z pogranicza grozy, magii i słowiańskich wierzeń.
"... gdy wicher świszczy i kamienie do tańca podrywa, diabeł pląsa wraz z nim. Że gdy wiatr dmie i grasuje, unosząc liście, czart dmucha i hula wraz z nim. Że gdy chmury nawiewa i burzę przynosi, czart gromy w czarne pierze obłoków wkłada. Że gdy wietrzysko świszczy, diabeł wtóruje mu śpiewem. Gdy nadciąga zawierucha, diabeł kroczy. Niech strzegą się ci, co wiatr chcą zawrócić, co diabłu planują przeciąć drogę (...)"
Bardzo udany debiut, po który warto sięgnąć. Poradzi sobie z nim nawet początkujący czytelnik, ponieważ historia jest bardzo krótka.
Przecudna okładka!
MOJA OCENA 7/10
PRZECZYTAJ FRAGMENT!
***
Powiadają, że gdy wieje wicher, czart pląsa wśród podmuchów. Złakniony niewinnych duszyczek wodzi kaprawymi ślepiami za nieświadomą zagrożenia dziatwą.
W pewnej wiosce, pozornie zwyczajnej jak wszystkie wioski tego świata, ośmioletnia Asia spędza, jak co roku, wakacje u babci – wakacje, które na zawsze zmienią jej postrzeganie świata. Czas beztroski kończy się wtedy, gdy diabeł czyha za oknem, zakłócając spokój Bogu ducha winnych mieszkańców.
Tam, gdzie siła wyobraźni zderza się z prawdziwą magią, Zło przybiera kształt z krwi i kości, a klątwa przestaje być wyłącznie przedmiotem bajania starców, nie ma miejsca na litość i wątpliwości.
Czy rezolutna babcia i plotkara Grzelakowa odkryją mroczną tajemnicę gospodyni proboszcza? Czy kot Mruczek zdoła ochronić Asię? Kto jeszcze ośmieli przeciwstawić się diabłu? Ile dzieci musi zginąć, by czart zaspokoił żądzę?
Diabeł zza okna to powieść, która od pierwszych stron urzeka nastrojem tajemniczości. Tchnienie nieznanego przenika sielankową scenerię, prowadząc czytelnika w mrok ludzkich osobowości, najcięższych wyborów i życiowych klęsk. Czytelnik staje się towarzyszem świetnie skonstruowanych postaci i razem z nimi odkrywa przerażające sekrety „wsi spokojnej, wsi wesołej”. Diabeł zza okna nieprędko da o sobie zapomnieć...
Karolina Kaczkowska
Diabeł zza okna to książka, której się nie czyta. W jej fabułę wchodzi się jak mężczyzna w ukochaną kobietę, marząc jedynie o tym, by pozostać w niej na zawsze.
Juliusz Wojciechowicz
Gdyby przeprowadzić literacki eksperyment i poprosić Neila Gaimana o powtórne napisanie Koraliny, każąc mu umieścić akcję na polskiej wsi w latach późnego PRL-u, to mógłby napisać coś podobnego do Diabła zza okna. Przynajmniej pod względem scenografii. Zapewne jednak zabrakłoby mu tego błyskotliwego wczucia się w polską duszę, którym utwór Anny Musiałowicz atakuje z dosłownie każdej strony.
Krzysztof Maciejewski
AUTOR
↓