Sekrety Twin Peaks Mark Frost
Sekrety są dziełem człowieka, zawoalowanym, często podstępnym sposobem zdobywania, utrzymywania lub narzucania władzy.
Nie mylcie poszukiwania tych pierwszych z manipulacją poprzez te drugie."
Lektura tylko dla pasjonatów serialu i mrożącej krew w żyłach historii Laury Palmer?
Tak.
Ten album, bo tak trzeba nazwać to wydanie, jest wisienką na torcie dla psychofanów Twin Peaks.
Czyli dla mnie :)
Pomysł rewelacyjny, mnóstwo zdjęć, które podkręcają klimat i poczucie tajemniczości.
Autor prowadzi nas ścieżkami historii, podsuwa co rusz inna teorię, udowadnia niemożliwe, nie udowadniając tak naprawdę niczego...
Czytając tą kronikę Miasteczka, w trzy sekundy wciągnęłam się ponownie w świat, którym byłam zafascynowana /i przerażona/, mając lat naście. Cofnęłam się do czasów dzieciństwa...
Jaka kolejność?
Moim zdaniem, najpierw powinno zacząć się przygodę z serialem, jednocześnie czytając wstrząsający Sekretny dziennik Laury Palmer.
"W historii Laury kryje się coś więcej niż fakty. Coś więcej, niż się wydaje na pierwszy czy drugi rzut oka. Gdzieś w ciemnościach czai się trzecia szyna, której dotknięcie powoduje śmierć."
A potem zabrać się za Sekrety.
Zawierają one podstawowe informacje na temat historii fikcyjnego miasteczka i postaci, znanych nam z serialu Twin Peaks. Dlatego taka właśnie kolejność jest najlepsza.
Książka ma formę dokumentu - zawiera zdjęcia listów, wycinków prasowych i notatek, zebranych przez tajemniczą osobę, zwaną Archiwistą.
"Z całą pokorą, na mocy nadanej mi przez mój własny poufny statut, ja, piszący te słowa, postanowiłem kontynuować pracę rozpoczętą przez kapitana Lewisa: nieustraszone zgłębianie nieprzemijających tajemnic w poszukiwaniu starożytnych prawd wykraczających poza powszechne przekonania czy wręcz im przeczących. Niniejsze dossier zawiera owoce tej pracy."
Dokumentacja historii miasteczka została odnaleziona w stalowej skrytce na miejscu zbrodni i została przekazana do weryfikacji i zbadania przez zastępcę dyrektora federalnego biura ds. Dochodzeniowych Gordona Cole'a do analityka FBI z inicjałami "TP" - agent specjalny Tamara Preston.
Dokumenty przedstawione są w przybliżonej kolejności chronologicznej, począwszy od eksploracji obszaru przez ekspedycję Lewisa i Clarka, korespondencji z Prezydentem Thomasem Jeffersonem i tajemniczej śmierci Meriwether Lewisa w 1809 roku, poprzez historię plemienia Nez Perce, pochodzącego z obszaru Twin Peaks, na czele z ich przywódcą, wodzem Józefem, "poszukiwań wizji" w rejonie, w którym w przyszłości pojawi się miasteczko Twin Peaks, na sprawie Laury Palmer i zniknięciu agenta Coopera skończywszy.
"... nie wiedziałem już, kim jestem - kim jest "ja." Wzrok miałem zarówno zamglony, jak i w jakiś sposób wyostrzony, i na jakimś poziomie zarejestrowałem, że tego, co "widzę", nie ma fizycznie przede mną. Wiedziałem też, że zasłona "rzeczywistości" pękła czy została rozdarta i że patrzę w inny, a może głębszy wymiar, który albo leży u podstaw naszego, albo współistnieje obok niego, oddzielony najcieńszą wyobrażalną granicą, której nasza stosunkowo prymitywna neurologia nie pozwala nam dostrzec."
Poznajemy historię TP - miasto Twin Peaks powstało, gdy dwie rodziny - Packardowie i Martellsi - tworzą po dwóch stronach miasta dwa rywalizujące ze sobą tartaki.
Poznajemy przerażające historie, opowiadane przez dzieciaki, buszujące w pobliskich lasach - w 1927 r. harcerze Andrew Packard i Dwayne Milford widzą gigantyczną postać w lesie, ponad dwumetrową i rejestrują olbrzymie odciski stóp w błocie. Milford zwierza się Packardowi, że jego brat, Douglas Milford, również widział podobną postać.
W 1940 r. Troje dzieci, w tym Maggie Coulson ("Kobieta z Pieńkiem"), Carl Rodd (właściciel przyczepy z Fire Walk with Me) i Alan Traherne, zaginęły w lesie na całą noc. Pojawiają się ponownie z dziwnymi trójkątnymi znakami na ciele, ale nie pamiętają, skąd się wzięły. Nie pamiętają też niczego z poprzedniej nocy.
Douglas Milford - niewielka postać w serialu telewizyjnym - staje się jedną z kluczowych postaci w tej książce. Jego zaangażowanie w incydent z UFO w Roswell, staje się powodem przydzielenia go do do badania i obserwacji UFO i porwań - tzw. Projekty: Sign, Grudge i Blue Book oraz do powstania i monitorowania Projektu Listening Post Alpha, umieszczonego w pobliżu Twin Peaks, mającego za zadanie badań każde nietypowe zdarzenie.
Ostatnia sekcja albumu przedstawia wydarzenia z serialu, w tym morderstwo Laury Palmer, a także historie kilku innych postaci, w tym Josie Packard, Lawrence'a Jacoby'ego, Eda i Nadine Hurley oraz Normy i Hanka Jenningsa.
Archiwista ujawnia się dopiero pod koniec kroniki. Jego ostatni wpis w dossier stwierdza, że "coś jest nie tak" z Dale Cooperem i kończy się słowem "* M * A * Y * D * A * Y *"...
Analityk FBI zauważa, że po tym wpisie ślad po Archiwiście zanika, a miejsce pobytu agenta Coopera również jest nieznane...
MOJA OCENA: 9/10