"A DZIŚ ŻEM SE CZYTŁA..."

CZYTAJ ZA DARMO!

Statystyki

Mexican Gothic Silvia Moreno-Garcia

 "Ten dom trawi choroba, cuchnie tu zgnilizną, roi się od wszelkiego zła, tchnie okrucieństwem. Próbuję pozostać przy zdrowych zmysłach, odtrącić to plugastwo, ale nie potrafię i zdarza się, że tracę poczucie czasu, rwą mi się myśli [...] Rygluję drzwi, ale przychodzą mimo to, szepczą nocami, a ja drżę przed tymi niespokojnymi zmarłymi, tymi duchami, bezcielesnymi bytami."


Klimat mglisty i cała opowieść jest tak jakby za mgłą: to nie jest to, co mogłoby być, jest takie ulotne i delikatne, taka groza romantyczna chwilami. Taka właśnie jest, ale tylko na początku. Potem robi się mroczniej i mroczniej...

Przeklęty dom. Przeklęta rodzina. Przeklęte małżeństwo i kuzynka, która przybywa z odsieczą do starego Wysokiego Dworu, pełnego pajęczyn, pleśni na ścianach, lamp naftowych, mieszkańców wyprutych z życia, jakby z innej epoki, koszmarów nocnych na jawie. 

"- To był sen [...]

- Co nie znaczy, że to się nie zdarzyło."

Dworu, który jest więzieniem. 

Grobowcem.

Grzybem.

"Są takie zatęchłe miejsca. Miejsca, gdzie ciężkie jest samo powietrze, bo wisi w nim zło."

Czy uda jej się uratować kuzynkę? 

Jeśli tak, to przed czym?

Czy uda jej się uratować samą siebie?

I czym jest Pomrok?

"Otwórz oczy."

Polecam, atmosfera jest głównym atutem!MOJA OCENA: 7/10

PRZECZYTAJ FRAGMENT!

TU

***

Mexican Gothic – wciągająca powieść grozy wyróżniona GOODREADS CHOICE AWARD 2020.

Rezydencja na odludziu. Złowrogi charyzmatyczny arystokrata i odważna gwiazdka socjety, która aż pali się do odkrywania niebezpiecznych sekretów…

Otrzymawszy gorączkowy list od kuzynki, świeżo upieczonej mężatki, która błaga o ratunek przed tajemniczym fatum, Noemí Taboada wyrusza do Wysokiego Dworu, odludnego domostwa na meksykańskiej prowincji. Nie ma pojęcia, czego może się tam spodziewać – o samej okolicy wie niewiele, a mąż kuzynki, przystojny Anglik, jest dla niej kimś zupełnie obcym.

Noemí nie wydaje się najlepszą kandydatką na wybawczynię. Jest olśniewającą debiutantką, a jej szykowne stroje i doskonałe czerwone szminki lepiej pasowałyby do koktajlowych przyjęć niż do amatorskiego śledztwa. Ale jest też twarda i bystra, ma niezłomny charakter, a przy tym nie boi się ani nowego męża kuzynki, demonicznego i urzekającego zarazem, ani jego ojca, wiekowego patriarchy rodu, wyraźnie zafascynowanego Noemí, ani nawet samego domu, który zaczyna dręczyć ją w snach wizjami pełnymi krwi i śmierci.

Jej jedynym sprzymierzeńcem w tym niegościnnym domostwie jest najmłodszy syn w rodzinie. Nieśmiały i łagodny, zdaje się być po stronie Noemí, lecz kto wie, czy nie skrywa mrocznych tajemnic dotyczących rodzinnej przeszłości? A za murami Wysokiego Dworu czai się niejeden sekret. Dawne bogactwo i górnicze imperium chroniły dotąd Doyle’ów od wścibskich spojrzeń, ale gdy Noemí zaczyna kopać głębiej, natrafia na obfite pokłady przemocy i szaleństwa.

Zafascynowana tym przerażającym, a jednak pociągającym światem Wysokiego Dworu, być może odkryje wkrótce, że opuszczenie tego enigmatycznego miejsca staje się coraz bardziej niemożliwe.

Mexican Gothic to hipnotyzująca i niepokojąca powieść grozy, która zachwyca ponurym klimatem starego dworu i doskonale skonstruowaną, trzymającą w napięciu fabułą.AUTORAutor: Sabina Bauman - klik zdjęcie
Copyright © 2014 Mniej niż 0 - Mini Recenzje , Blogger