"A DZIŚ ŻEM SE CZYTŁA/LUKŁA..."

CZYTAJ ZA DARMO!

Statystyki

SZUKAŁKA

Przypowieść o siewcy Octavia E. Butler

"Jestem Nasieniem Ziemi. Każdy może nim się stać. Myślę, że pewnego dnia będzie nas wiele i będziemy zmuszeni przenosić się coraz dalej i dalej od tej obracającej się w ugór ziemi."

Statyczne w swej narracji drogi post apo, początkowo dość wymagająco wciągające w swój świat - powoli, ale sumiennie. Jednak miarę zagłębiania się w upadający świat bohaterki jest coraz lepiej, a potem jest już bardzo dobrze. 

Nie wiem, do czego porównać tą podróż?

Troszkę Księgi ocalenia, troszkę Mad Maxa, troszkę Księgi Bezimiennej Akuszerki, Obrońcy? Jest bardzo dużo realizmu, obdartego ze złudzeń, bezlitosnego i okrutnego. Jest bezsilność w kontraście z przetrwaniem i walką.

Jest nadzieja.

Powieść na poziomie, pokazująca, jak wątły i złudny jest rzekomy porządek świata i zasady, którymi kierują się "władcy świata" - istoty, nazywające siebie ludźmi. Powieść nie jest łatwa, ale przylepia się do głowy jak smołą i nie pozwala o sobie zapomnieć, aż do samego końca.

Bardzo dobrze, że ta została wznowiona. Mam nadzieję, że drugi tom także jest w tych planach.


MOJA OCENA: 7/10

PRZECZYTAJ FRAGMENT!

TU

***

Jest rok 2024. Świat nękany przez zmia­ny klimatyczne, gospodarcze kryzysy i zacięte polityczne spory zatraca się w chaosie i zmierza ku upadkowi. Roz­ległe tereny zostały wyludnione, a mieszkańcy zamienio­nych w fortece miast nieustannie mierzą się z groźnymi chorobami, głodem, przemocą, pożarami…


Lauren Olamina, córka lokalnego pastora, obdarzona darem – a raczej przekleństwem – hiperempatii, nie godzi się na los, jaki ją spotkał. Wyrusza więc w samot­ną i bardzo ryzykowną podróż w poszukiwaniu bezpie­czeństwa i nadziei. Stopniowo dołączają do niej spotkani po drodze ludzie – tak jak ona pragną przetrwać i na zgliszczach starego świata stworzyć miejsce, w którym będą mogli zacząć żyć na nowo.


Octavia E. Butler napisała tę dystopijną powieść w 1993 roku. Dziś przedstawiona przez nią czarna wizja świata wciąż przeraża – głównie dlatego, że okazuje się niezwy­kle bliska otaczającej nas rzeczywistości.



Autor: Sabina Bauman - klik zdjęcie
Copyright © 2014 Mniej niż 0 - Mini Recenzje , Blogger