"A dziś żem se czytła..."

Statystyki

Zabójcze maszyny Philip Reeve

"... miasta pożerały miasteczka, a miasteczka żywiły się pożałowania godnymi nieruchomymi osadami. Tak głosiła doktryna miejskiego darwinizmu, takimi prawami rządził się świat od tysiąca lat, kiedy to wielki inżynier Nikolas Quirke zmienił Londyn w pierwsze ruchome miasto."

Przeczytałam przez wzgląd na zbliżającą się ekranizację Jacksona i jestem prawie pewna, że będzie ona lepsza od książki.

Nie wiem, kto miał być odbiorcą, ale miałam wrażenie, że młodzież - i to ta młodsza. Narracja naiwna, prościutka, bez polotu. Bohaterowie bez dusz i charakteru, jacyś tacy nijacy...
Jedyne, co niezłe, to pomysł. Daję 6, ale to i tak chyba ciut za wysoko...


Co skusiło Petera Jacksona, mojego idola, do decyzji, aby tym razem zekranizować cosik takiego?
Pomysł i fabuła.
Mam nadzieję, że aktorzy wskrzeszą te bezpłciowe książkowe postaci.

Skrócik.

Post apokaliptyczny świat. Spustoszony przez "Sześćdziesięciominutową wojnę." Zagłada.
I odrodzenie.
Aby uciec przed następstwami wojny: trzęsieniami ziemi, wulkanami i innymi kataklizmami, przywódca Nomadów zwany Nikola Quercus (znany jako bóg Nicholas Quirke) zainstalował w Londynie potężne silniki i koła. Stworzył pierwsze ruchome miasto.
I chociaż planeta po pewnym czasie stała się stabilna, miejski darwinizm - mobilizm, rozprzestrzenił się po całym ruchomym świecie, z wyjątkiem Azji i części Afryki. 
Podczas sześćdziesięciominutowej wojny wiele wiedzy technicznej i naukowej zostało utraconych, a postęp naukowy został prawie całkowicie zatrzymany.
Jednak pewne Cechy, głównie Historycy, Archeologowie i Technolodzy non stop pracują nad odzyskaniem przynajmniej jego części.

Powieść składa się z dwóch części.

W pierwszej poznajemy głównych bohaterów i ogólny zarys ruchomego światopoglądu świata.
Tom Natsworthy - nastoletni praktykant historyk, sierota.
Thaddeus Valentines - szef gildii Historyków.
Katherine Valenties - córka Thaddeusa.
Hester Shaw - nastoletnia mścicielka, wygnana, wyklęta.
Anna Fang - dowódca powietrznego statku, osoba tajemnicza i niebezpieczna.
Łowca Shirke - pół robot, pół człowiek, ściga i zabija.
Magnus Crome - londyński burmistrz.

Są ucieczki, są pościgi, są dramaty, są radości i smutki, są sojusze i... śmierć, które pojawiają się też w całej części drugiej.

I czym jest tajemniczy projekt Meduza?

Polecam ekranizację, trailer zapowiada niezłe widowisko. Książkę polecam niekoniecznie, chyba tylko w celu poznania zarysu historii, jaka zostanie przedstawiona w filmie.

MOJA OCENA: 6/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT!

TU!

***

Pierwszy tom czterotomowego cyklu Zabójcze maszyny, w którym Philip Reeve stworzył jeden z najwspanialszych fantastycznych światów, jakie kiedykolwiek wykreowano.


Sześćdziesiąt minut – tyle wystarczyło, żeby zniszczyć ludzką cywilizację. Tysiące lat później nastała nowa era ruchomych miast. Miasta drapieżcy na gigantycznych gąsienicach przemierzają wyludnioną Ziemię. Polują: atakują, walczą i pożerają się nawzajem. 

Londyn dostrzegł zdobycz. Małe miasteczko nie ma szans. Londyn jest wielki, szybki i... głodny.

Podczas polowania Wielki Mistrz Cechu Historyków Londynu zostaje zaatakowany sztyletem przez tajemniczą dziewczynę. Życie ratuje mu młody czeladnik. W pogoni za napastniczką zostaje wyrzucony z pędzącego miasta. Na jałowych pustkowiach wielkiego Terenu Polowań ci dwoje, których wszystko dzieli, są zdani tylko na siebie. Wśród przemocy, brutalności i nieustannego niebezpieczeństwa Tom i Hester muszą walczyć o życie i przyszłość świata…


Cykl: Żywe maszyny (tom 1)


EKRANIZACJA
/KLIKNIJ ZDJĘCIE/


TRAILERCopyright © 2014 Mniej niż 0 - Mini Recenzje , Blogger