"Logika zaprowadzi Cie z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie"

Albert Einstein

CZYTAJ ZA DARMO!

SZUKAŁKA

"A DZIŚ ŻEM SE CZYTŁA..."

KSIĄŻKA ZA RECENZJĘ - NA KANAPIE PL

Statystyki

Opętany: Prawdziwa historia pewnego egzorcyzmu Thomas B. Allen

"Wokół drewnianego parterowego domu z poddaszem, który Mannheimowie mieli w Mount Rainier, satelickim mieście Waszyngtonu, zaczęły skupiać się potężne siły. Można by je nazwać psychicznymi, chociaż jest to zbyt łagodne określenie na przytłaczającą grozę tego, co miało się wydarzyć. Inni nazwą je może siłami diabelskimi, nadnaturalnymi lub paranormalnymi. Bez względu na ich pochodzenie umysłem Robbiego, a zapewne i duszą, miało zawładnąć coś charakteryzującego się olbrzymią mocą."

Chyba jedna z najbardziiej szczegółowych relacji z opętania, praktycznie przedstawiony cały egzorcyzm, łącznie z tekstami, przetłumaczonymi z łaciny. 

Fabularyzowana bardzo szczegółowa relacja, przez co świetnie się to czytało. Nie było za dużo emocji, tylko suche fakty, co pogłębiało realizm tej historii trzynastoletniego chłopca, występującego tu pod pseudonimem Robbie Manheim, który poprzez tabliczkę quija przywołał do swojego domu i duszy coś złego i przeszedł rytuał serii egzorcyzmów w 1949 roku.

"Bez względu na to, co (...) wcześniej wiedział o parapsychhologii, bez względu na to, które ze stosunkowo nieszkodliwych opowieści o poltergeistach słyszał, po tej strasznej lutowej nocy uwierzył, że był świadkiem obecności jakiejś kolosalnej mocy. Nie miało znaczenia, czy była to halucynacja, gwałtowny przejaw sił nadnaturalnych, dowód na zjawisko parapsychologiczne czy erupcja z jakiejś szczeliny psychicznej w głębi osobowości Robbiego. Chłopiec niewyobrażalnie cierpiał. Niemy i obojętny Robbie wydawał się pogrążać coraz bardziej w czymś, czego (...) nie potrafił zgłębić."

Autor odnalazł jedynego ocalałego egzorcystę z całej grupy, ojca Waltera Hallorana i na podstawie jego wspomnień, kopii dziennika prowadzonego przez lidera grupy egzorcystów, księdza Williama S. Bowderna oraz dziennikam księdza Raymonda J. Bishopa, spisał tą historię.

Główna historia jest wzbogacana przerażającymi przykładami innych opętań.

"Uważam za prawie niemożliwe wyjaśnienie tego, co dzieje się ze mną w owym czasie, w jaki sposób ten obcy duch jednoczy się z moim, nie pozbawiając mnie świadomości ani wewnętrznej wolności, a jednak tworząc drugie "ja", jakbym miał dwie dusze... Czuję się tak, jakby przeszyła mnie rozpacz tej obcej duszy, która wydaje się moja... Czuję nawet, że krzyki, które się ze mnie dobywają, pochodzą z obu dusz jednocześnie; i trudno mi określić, czy są one wytworem radości, czy szaleństwa." - relacja księdza, który podczas egzorcyzmu zaproponował demonowi przejście z ofiary na niego - demony dręczyły go przez 25 lat.

Na jej podstawie powstała słynna powieść Egzorcysta wraz z licznymi jej ekranizacjami oraz film z Timothy Daltonem

Polecam, świetna i porażająca lektura! Do zdobycia na Allegro za grosze.

"Gdyby diabeł mógł robić wszystko, co chce (...) to nie pozostałaby ani jedna żywa ludzka istota na ziemi."

MOJA OCENA: 9/10

PRZECZYTAJ FRAGMENT!

BRAK

***

Niemal każdy oglądał głośny film Willama Freidkina „Egzorcysta” na podstawie książki Willama Blatty’ego - jednej z kilku najlepiej sprzedających się książek w historii USA. Mało kto jednak zna historię powstania tych dzieł.
W swojej głośnej książce William Blatty sfabularyzował (nieco zmieniając szczegóły) historię, o której przeczytał w 1949 roku w „Washington Post”, jeszcze jako student uniwersytetu w Georgetown. Gazeta opisywała przypadek pewnego chłopca, który znalazł się we władzy Szatana i którego uratowano za pomocą egzorcyzmów.
Ta ponura historia, rodem ze średniowiecza, acz rozgrywająca się współcześnie w jak najbardziej cywilizowanym kraju, intrygowała wielu badaczy. Potrzeba było jednak czterdziestu lat, by dowody ujrzały światło dzienne.
Thomas B. Allen, autor głośnych książek z dziedziny literatury faktu, wszedł w posiadanie dziennika, przez czterdzieści lat ukrywanego przez jezuitę. Dowody jakie w nim znalazł, skłoniły go, by odszukać wszystkich żyjących świadków tamtej historii - egzorcyzmu odprawianego przez kilka miesięcy najpierw w Maryland, a potem w St. Louis. Egzorcyzmu, którego powodzenie wymagało współpracy luterańskiego pastora, katolickiego księdza i całego sztabu jezuitów. Książka jest wstrząsającym opisem tej historii - jednego z najdziwniejszych zdarzeń naszego wieku.


EKRANIZACJA


TRAILER


EKRANIZACJA

TRAILER

AUTOR


Copyright © 2014 Mniej niż 0 - Mini Recenzje , Blogger