"A dziś żem se czytła..."

KSIĄŻKA ZA RECENZJĘ - NA KANAPIE PL

Statystyki

Ja nie mam duszy. Sprawa Barbary Ubryk, uwięzionej zakonnicy, której historią żyła cała Polska Natalia Budzyńska

Nie przepadam za literaturą faktu, choć sięgam po tematy, które mnie interesują.
I tak było w tym przypadku.

Jednakże.

Monotonia opowieści /brak dialogów/ zadziałała  na mnie usypiająco, choć sama tematyka była kontrowersyjna.
Los kolejnej kobiety, która miała pecha żyć w czasach, kiedy to choroby umysłowe leczyli pijawkami i zimnymi kąpielami...
Kobiety chorej, nierozumianej, nawet przez lekarzy.
Kobiety, której się bano i wstydzono.
Kobiety odizolowanej, zamkniętej, więzionej.

Historia ta ukazuje cały mechanizm, który doprowadził do tak strasznej izolacji i jednej z najbardziej wstydliwych tajemnic zakonnych.

Myślę, że zwolennikom tego rodzaju literatury ten reportaż przypadnie do gustu.

MOJA OCENA: 6/10


PRZECZYTAJ FRAGMENT!


***

Skandal w Kościele w czasach rodzącej się psychiatrii.


Zamurowane okno, brak mebli, strzępki porozrywanej słomy służące za materac, a przede wszystkim naga, wychudzona kobieta z obłędem w oczach – to ujrzeli policjanci po wejściu do jednej z cel w krakowskim klasztorze Karmelitanek Bosych. Barbarę Ubryk przetrzymywano w tym nieogrzewanym, wypełnionym smrodem odchodów pomieszczeniu ponad dwadzieścia lat.

O jej historii dyskutowano w Wiedniu, Paryżu i Nowym Jorku. W Krakowie – gdy prasa ujawniła sprawę – wybuchły zamieszki, tłum powybijał okna w klasztorach, obrzucił zakonników kamieniami, raniąc wiele osób. Na ulicach pojawiło się wojsko. Historia Barbary Ubryk trafiła na wyjątkowo podatny grunt przetaczającej się przez Europę fali antyklerykalizmu. Przetrzymywana przez współsiostry zakonnica dla wielu stała się kolejnym argumentem za koniecznością zlikwidowania zakonów. Tymczasem sama Barbara nie potrzebowała ideologicznych wojen, lecz jedynie troski, jaką chorych umysłowo obdarzono dopiero sto lat później.

Kim była Barbara Ubryk? Co sprawiło, że dwadzieścia lat spędziła w odosobnieniu? Dlaczego pomimo dowodów obciążających przełożone zakonnicy śledztwo w sprawie jej przetrzymywania zostało umorzone? Jak prowadzono dochodzenie w XIX wieku i co wiedziano wtedy o psychiatrii?


SPRAWA
BARBARY URYK


AUTORCopyright © 2014 Mniej niż 0 - Mini Recenzje , Blogger